Αναζήτηση αυτού του ιστολογίου

Δευτέρα, 31 Μαρτίου 2014

Ολυμπιακή Φλόγα, Ευκαρπία και ΠΑΟ Βόλου πρώτευσαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης Παίδων- Κορασίδων – Δύο χάλκινα για το ΠΚ Εορδαίας

IMG_1559 IMG_1556 IMG_1554
Με μεγάλη οργανωτική επιτυχία, διεξήχθη στην Πτολεμαΐδα η τελική φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων (ελληνορωμαϊκής-ελευθέρας) και κορασίδων.
Ολυμπιακή Φλόγα Ξάνθης στην ελληνορωμαϊκή, ΠΣ Ευκαρπίας στην ελευθέρα και ΠΑΟ Βόλου στα κορίτσια, βρέθηκαν στην κορυφή των αντίστοιχων κατηγοριών με τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης να είναι και ο μοναδικός που διατήρησε τα σκήπτρα από την αντίστοιχη περσινή διοργάνωση.
Στην ελληνορωμαϊκή, η Ολυμπιακή Φλόγα Ξάνθης συγκέντρωσε 39 βαθμούς, ενώ σε απόσταση αναπνοής (38,5β.) βρέθηκε ο σύλλογος Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων. Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Παντζιτζιφιακός με 26,6β.
Στην ελευθέρα, όπως πέρυσι έτσι και εφέτος, πρώτευσε ο ΠΣ Ευκαρπίας και μάλιστα με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο Δία Αχαρνών (67,5 έναντι 36,5β.). Τρίτος ήταν ο Ζυγός Καβάλας με 17β.
Στα κορίτσια, ο ΠΑΟ Βόλου κατέκτησε την πρώτη θέση με 8 βαθμούς, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον ΠΣ Ευκαρπίας (8β.) και στην τρίτη τον Άτλαντα Καλλιθέας (6β.).

Να θυμίσουμε ότι το τρίτο κατά σειρά πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2014 που φιλοξενήθηκε στο κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Εορδαίας «Γεώργιος Χαλκίδης», συνδιοργάνωσαν η Ελληνική Ομοσπονδία Φιλάθλων Πάλης (ΕΟΦΠ) με την Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού Α.Ε (ΔΕΗ), με την υποστήριξη της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας και του Δήμου Εορδαίας.
Το παλαιστικό κέντρο Εορδαίας κατέκτησε 2 χάλκινα μετάλλια με τους Χρήστο Πολιτίδη και Θεόδωρο Τσαρδά στα 58 και 85 κιλά αντίστοιχα.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
43 κιλά
1. Νίκη Δισακιά (Ηρακλής Ζεφυρίου)
49 κιλά
1. Ευαγγελία Θεοδώρου (Ηρακλής Περιστερίου)
2. Ευαγγελία Παππά (Άτλας Καλλιθέας)
52 κιλά
1. Ιορδανία Καραθάνου (Ήφαιστος Βαθυλάκκου)
2. Ελένη Παπαμιχαήλ (Αριστοτέλης Καλαμαριάς)
56 κιλά
1. Μαρία Νικολαίδου (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Ιωάννα Μαρία Κωτσίου (Άτλας Καλλιθέας)
3. Φανή Χειλετζάρη (Ευπυρίδαι)
60 κιλά
1. Μαρκέλα Τζουμπουσλή (ΠΑΟ Βόλου)
2. Αγγελική Αλεξάκη (Καλλέργειος ΑΟ)
3. Ελένη Παρασκευή Καρατζά (ΠΟ Πρωταθλητών)
65 κιλά
1. Μαρία Κριαρίδου (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Αϊντα Αχμέτ (Ευπυρίδαι)
70 κιλά
1. Λυγερή Αθανασία Βούλγαρη (ΠΑΟ Βόλου)
2. Μελίνα Ευθυμία Κουβαρά (Δίας Αχαρνών)
3. Ραφαέλα Μαρίνα Γενειτάκη (Αλμυρός Κρήτης)

ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ ΠΑΙΔΩΝ
46 κιλά
1. Δημήτρης Αλεξάνδρου (ΠΟ Πρωταθλητών)
2. Παναγιώτης Μαυρόπουλος (Ευπυρίδαι)
3. Ευάγγελος Χρήστος Κυρέζος (Φλόγα Ξάνθης)
50 κιλά
1. Αθανάσιος Ράικος (Μιλτιάδη Μαραθώνα)
2. Νικόλαος Σαχπαζίδης (Παντζιτζιφιακός)
3. Χρυσοβαλάντης Καμπούρης (Ευπυρίδαι)
54 κιλά
1. Αρμένη Μπαμπαχανιάν (Φλόγα Ξάνθης)
2. Γιώργος Παναγιώτης Γεωργιάδης (ΓΑΣ Οι Ολύμπιοι)
3. Μιχάλης Κουτσουρίδης (Ηρακλής Περιστερίου)
3. Νίκος Δογάνης (ΠΑΟΚ)
58 κιλά
1. Χρήστς Μπαφραλής (Αρχέλαος Κατερίνης)
2. Αλέξανδρος Γεωργιάδης (Φλόγα Ξάνθης)
3. Χρήστος Πολιτίδης (ΠΚ Εορδαίας)
3. Κωνσταντίνος Καλαϊτζίδης (Παντζιτζιφιακός)
63 κιλά
1. Νίκος Δαμιανάκης (Μίνωας)
2. Θεόδωρος Γρηγοριάδης (ΒΑΟ)
3. Γιώργος Μαυρίδης (ΔΑΣ Ζεφυρίου)
3. Εμμανουήλ Νικήτας (Αριστοτέλης Καλαμαριάς)
69 κιλά
1. Χρήστος Χειλετζάρης (Ευπυρίδαι)
2. Κωνσταντίνος Βάχλας (ΠΟ Πρωταθλητών)
3. Χρήστος Μετζήκωφ (Ηρακλής Περιστερίου)
3. Ηρακλής Σακοράφας (ΑΠΣ Τρικάλων)
76 κιλά
1. Ευστράτιος Νικήτας (Αριστοτέλης Καλαμαριάς)
2. Ιωάννης Ξηντάρας (Άθλεση Ιλίου)
3. Αθανάσιος Χαραλαμπίδης (Φλόγα Ξάνθης)
3. Αναστάσιος Ζαλώνης (Θησέας Περιστερίου)
85 κιλά
1. Ματέο Ντούντα (Πλαστήρας Καρδίτσας)
2. Μιχάλης Ιωσηφίδης (Ευπυρίδαι)
3. Σταμάτος Κατέβας (ΠΟ Πρωταθλητών)
3. Θεόδωρος Τσαρδάς (ΠΚ Εορδαίας)

100 κιλά
1. Ιωάννης Σιδηρόπουλος (Παντζιτζιφιακός)
2. Ιωάννης Χαλκιαδάκης (Μίνωας)
3. Νικόλαος Γκαραβέας (ΑΠΣ Τρικάλων)
3. Γιώργος Παπαγεωργίου (Ηρακλής Περιστερίου)

ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΙΔΩΝ

46 κιλά
1. Νάρεκ Γκριγκοριάν (Δημοκρίτειο Κομοτηνής)
2. Δημήτριος Μαρτίδης Ζυγός Καβάλας)
3. Ραφαήλ Δρομπουλιανούδης (ΠΣ Ημαθίων)
50 κιλά
1. Ιβάν Βίννικ (Δημοκρίτειο Κομοτηνής)
2. Ευάγγελος Πουρσανίδης (Δίας Αχαρνών)
3. Δημήτριος Ασπρογιαννίδης (Ζυγός Καβάλας)
54 κιλά
1. Νίκος Αλέξανδρος Δραγατσίκης (Παλαίστρα Ελασσόνας)
2. Ηλίας Μαραντίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
3. Θεόδωρος Φανούριος Τσατσάκης (Καλλέργειος ΑΟ)
58 κιλά
1. Γεννάδιος Καρυπίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Παναγιώτης Λαζαρίδης (Δίας Αχαρνών)
3. Παύλο Καρακοζίδης (Μιλτιάδη Μαραθώνα)
3. Δημήτριος Ποτουρίδης (Άτλας Καλλιθέας)
63 κιλά
1. Παύλος Τσοπουζίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Σταύρος Λοϊζίδης (Τιτάνες Μενιδίου)
3. Δημήτριος Πουρουζίδης (Μ. Αλέξανδρος Ασπροπύργου)
3. Κοσμάς Γαβρανίδης (Αγ. Νέστωρας Γουμένισσας)
69 κιλά
1. Θεόδωρος Ιωσηφίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Κωνσταντίνος Ντίτσιας (Μπόρας Θέρμης)
3. Ιωάννης Μαραγκόπουλος (ΠΣ Ευκαρπίας)
3. Κυριάκος Παπαδόπουλος (Δίας Αχαρνών)
76 κιλά
1. Θεόδωρος Κυριακίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Κωνσταντίνος Τριανταφυλλίδης (Δίας Αχαρνών)
3. Κωνσταντίνος Θεοφανάκης (Σπάρτακος Αχαρνών)
3. Αντώνιος Δελαπόρτας (Άρη Θεσσαλονίκης)
85 κιλά
1. Αλέξανδρος Τσαντικίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Γεώργιος Κυριακόπουλος (ΕΑΛ Πήγασος)
3. Δημήτρης Ακριτίδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
3. Χρήστος Πετρίδης (ΓΟ Ευόσμου Μακεδόνες)
100 κιλά
1. Γεώργιος Γεωργιάδης (ΠΣ Ευκαρπίας)
2. Γεώργιος Νιζάμης (Διογένη Σερρών)
3. Δημοσθένης Γκουγκούδης (ΠΣ Ημαθίων)
3. Γεώγιος Κοντοπός (Μπόρας Θέρμης)